Hyperbarická oxygenoterapia (HBOT)

je liečebná metóda, pri ktorej pacient dýcha čistý medicínsky kyslík v prostredí vyššieho tlaku ako je tlak atmosférický.

HBO využíva fyzikálne zákony, ktoré platia pre plyny a tekutiny:
  • Pascalov zákon
  • Daltonov zákon
  • Boyle – Marriotov zákon
  • Henryho zákon
  • Polytropický dej
  • Vlhkosť vzduchu

 

Vzduch obsahuje 21 % kyslíka a 78 % dusíka. Pri hyperbarickej oxygenoterapii sa vdychovaná koncentrácia kyslíka blíži k 100 %, teda je 5 krát vyššia ako vo vzduchu, ktorý bežne dýchame. Pracovný tlak v hyperbarickej komore je pritom 2 – 2,5 násobne vyšší ako tlak atmosférický. Pri týchto zmenách telo dokáže prijať až 15 krát viac kyslíka ako pri normálnom atmosférickom tlaku.

Pri takto zvýšenom tlaku stúpa rozpustnosť kyslíka v telesných tekutinách asi 15 krát. Zvyšuje sa rozpustnosť kyslíka v krvnej plazme, v lymfatickej tekutine, v črevách, v mozgovomiechovom moku a vychytávanie kyslíka v tkanivách. Takéto množstvo fyzikálne rozpustného kyslíka je schopné zabezpečiť metabolické nároky buniek aj bez prítomnosti hemoglobinu a červených krviniek. Zvýšené množstvo kyslíka pomáha reparačným a rastovým procesom v organizme, viac sa dostáva k tzv. spiacim bunkám, ktoré vznikajú v organizme po úrazoh mozgu, po cievnych mozgových príhodách a po hypoxickom mozgovom poškodení.

Dokáže tiež prenikať aj do tkanív, ktoré sú poškodené edémom a majú porušené cievne zásobenie, napríklad pri diabetickej nohe, vrede predkolenia, športových úrazoch, kde urýchľuje hojenie.

Terapia je bezbolestná, neinvazívna a pri dôkladnej, individuálnej a kvalifikovanej lekárskej starostlivosti pred i počas terapie aj absolútne bezpečná. Vykonáva sa v hyperbarickej komore.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress